A fejlesztés
A kivitelezés a tervezett határidőben elkészült, a készültség 100 %. A kivitelező a munkát 2023. május 7-re készre jelentette. A műszaki átadás-átvétel 2023. május 8-án megkezdődött és május 16-án lezárásra került.
A projekt keretében beszerzett eszközök leszállításra kerültek, az Intézmény hivatalos átadása 2023.12.05-én megtörtént.
A projekt keretében 2021.12.30-án aláírásra került a Vállalkozási szerződés, mely a Támogatási szerződés módosítás jóváhagyását követően, 2022.02.25 nappal hatályba lépett. A munkaterület átadására 2022. március 7-én került sor.
A projektnyitó rendezvény, alapkőletétel 2022. március 18. napján megtörtént.
A kivitelezés befejezési határideje 2023. május 7., a 14 hónapos kivitelezési időt figyelembe véve.
A kivitelezés a tervezett határidőben elkészült, a készültség 100 %. A kivitelező a munkát 2023. május 7-re készre jelentette. A műszaki átadás-átvétel 2023. május 8-án megkezdődött (tekintettel arra, hogy május 7-e vasárnap), és május 16-án lezárásra került.
Az eszközbeszerzésre vonatkozó sikeres közbeszerzési eljárást követően megkötésre kerültek a szerződések, az eszközök szállítása folyamatban van.
A kivitelezés a tervezett ütemben halad, a projekt készültsége a tervezett 75 %-os készültséget elérte. Elkészültek a szerkezeti elemek, a tető fedése, a nyílászárók beépítése, a közműépítés, a belső szerelési és burkolási és a külső homlokzati munkálatok folyamatban vannak.
Projekt részletes bemutatása:
Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata egy új bölcsőde építését kívánja megvalósítani, mely 3 nevelési-gondozási egységes épületet jelent, 6 gyermekcsoport fogadására alkalmas csoportszobákat és a kiszolgáló funkciókat foglalja magába. Csoportszobánként 14 fő új gyermek ellátását teszi lehetővé, összesen 84 új gyermek fogadására lesz alkalmas, továbbá a projekt tartalmazza a szükséges eszközök beszerzését és a játszóudvar kialakítását.
A projekt az alábbi tevékenységeket tartalmazza:
3.1.1. Önállóan támogatható tevékenységek
- B) Új bölcsődei, mini bölcsődei intézmény, családi bölcsődei szolgáltatás létrehozása (beleértve: új telephely/szolgáltatás kialakítását, bezárt telephely újranyitását), melynek keretén belül támogatható: 4) új épület építése
3.1.2.1. Kötelezően megvalósítandó, önállóan nem támogatható tevékenységek
1) Akadálymentesítés – jelen felhívás 3.4 fejezetében az akadálymentesítésre vonatkozó feltételek alapján.
4) Energiahatékonysági szempontok érvényesítése – jelen felhívás 3.4. fejezetében az energiahatékonysági szempontok érvényesítésére vonatkozó feltételek alapján.
5) Nyilvánosság biztosítása – ÁÚF c. dokumentum 10. fejezete alapján.
3.1.2.2. Választható, önállóan nem támogatható tevékenységek
1) Eszközbeszerzés: 3.1.2.2 1) a) a bútorok és egyéb berendezési tárgyak (pl.: udvari játékok; játéktároló), eszközök (pl.: konstrukciós játékok, fejlesztő játékok) beszerzését közvetlenül a bölcsődei nevelésgondozáshoz kapcsolódóan.
4) Udvar, játszóudvar felújítása, kialakítása (pl.: kerítés, kert építése, javítása; zöldterület fejlesztése, növelése).
5)Kerékpártámaszok és tárolók kiépítése, korszerűsítése,
6) Babakocsi tároló létesítése,
7) Parkoló-férőhely és akadálymentes parkoló-férőhely fejlesztése, kialakítása
A projekt nem tartalmaz a Felhívás 3.3. pontjában felsorolt nem támogatható tevékenységeket.
Építészeti kialakítás
Az új bölcsőde három nevelési-gondozási egységet tartalmaz. A közös „mese kertből” nyílnak a nevelési egységek páros csoportszobáit kiszolgáló előterek, ahol egyben a gyermekkocsikat lehet tárolni. Az elő-térből jutunk a tágas az átadó/öltöző terekbe, funkcionálisan erre kapcsolva a pelenkázó helyiség egyben a fürdetővel és gyermek mosdókkal, illemhelyekkel. A pelenkázón, gyerek mosdón keresztül lehet megközelíteni a csoportszobákat, melyekből közvetlenül elérhető a fedett teraszon át az udvar. Mindkét csoportszobához tartozik 1-1 raktár. A közlekedő terekből közvetlenül megközelíthetők a teraszok is, és innen nyílnak a kiszolgáló és adminisztratív helyiségek is.
Az új csoportszobákban a gyermekek étkeztetése biztosított. A felszolgált ételt a gazdasági bejárat mellett el-helyezett konyhájában készítik el, és az közlekedőn keresztül viszik a csoportszobákba ételszállító kiskocsikon zárt edényekben, tálakban. A konyhára a nyersanyag beszállítása és a hulladék elszállítása zárt edényekben a gazdasági bejáraton történik, az ételek találásától időben elkülönítve. A hulladéktárolás az udvaron kialakítandó zárt hulladéktárolóban megoldott. A hulladéktároló belső felületei mosható hidegburkolattal burkoltak, padlón összefolyóval.
A tervezett épület a szomszédos, tervezett óvoda magasságához igazodik, lapostetős kialakítású, vakolt homlokzatokkal, színes falburkolatokkal. Az épület síkalapozással készül, függőleges teherhordó szerkezete falazott, ill. pillérvázas, vízszintes teherhordó szerkezetek monolit vasbeton födémek. A csoportszobákban linóleum padló burkolat és mosható, kopásálló falburkolat készül 160cm magasságig, a pelenkázó-biliztető helyiségben a padlón greslap hidegburkolat és csempe falburkolat készül 2m magasságig. Az üvegezett nyílászárók mélyen üvegezettek biztonsági ragasztott üvegezéssel.
Az épület jogszabályi előírásoknak megfelelő termikus burokkal készül – tető, falak és padló hőszigetelt, a nyílászárók fokozott hőszigetelésűek. A fűtési és hűtési energia megújuló energiaforrással, geotermikus rendszerű hőszivattyúval biztosított, a szellőzés központi energiatakarékos berendezéssel megoldott. A tervezett energetikai besorolás – AA, azaz közel nulla energiaigényre vonatkozó követelménynél jobb.
A játszó teraszok színes, öntött gumiburkolattal készülnek, ez egyben biztosítja a megfelelő ütéscsillapítást is. A járdák a gumiburkolathoz jól illeszkedő Terraway öntött térburkolatot kapnak. Az épületet körülvevő zöldfelületek füvesített jellege megmarad, az új épület helyén kivágandó fák helyett új előnevelt fák kerülnek kiültetés-re. A fejlesztési projekt keretében udvaron új nagyméretű homokozók és új játszótéri eszközök kerülnek kialakításra.